Ból brzucha, krople potu na czole, wilgotne ręce, uczucie ściśniętego gardła czy napięte mięśnie. To objawy, które mogą towarzyszyć w sytuacjach stresowych, gdy jest się wzywanym do tablicy, pytanym o zadanie domowe, przeczytaną lekturę, czy też właśnie przygotowując się do matury lub w jej trakcie. Niestety, nie ma prostej recepty na radzenie sobie ze stresem, gdyż każdy człowiek przeżywa różne sytuacje inaczej.
Stres budzi raczej skojarzenia negatywne. Utożsamiany jest jako siła destrukcyjna, hamulec możliwości człowieka. To właśnie ów STRES zjada całą energię, pochłania zdolność kreatywnego myślenia drzemiącą w ludziach. Należy więc z nim walczyć, stawiać mu czoła i nie poddawać się. Nie możesz pozwolić, aby stres Cię sparaliżował. Stres w klasie maturalnej związany jest przede wszystkim z koniecznością przygotowania się z trzech lub też czterech lat nauki, z przygotowaniem się do prezentacji maturalnej z polskiego. Dla niektórych stresujące są wystąpienia przed innymi osobami, a do takich sytuacji należy matura ustna z języka polskiego oraz z języka obcego. Uwierzcie, nie ma czego się bać. Matury się nie ominie, więc trzeba ją „pokonać”.
Długotrwały stres nie tylko odbija się na Twojej psychice, ale także na organizmie, ciele. Może przyczynić się między innymi do problemów ze snem, nieustającego uczucia zmęczenia, rozdrażnienia, apatii oraz osłabionych zdolności koncentracji. Objawy te negatywnie odbijają się na samopoczuciu, ale i na odporności organizmu, który jest osłabiony i szybko łapie wszelkiego rodzaju infekcje. W czasie roku szkolnego, a tym bardziej przed egzaminem maturalnym, tego typu dolegliwości nie sprzyjają nauce, nie przyczyniają się do ukształtowania pozytywnego nastawienia, które jest niezwykle ważne. Pozytywne nastawienie, to duża ilość energii, zupełnie inne podejście do świata, życia, obowiązków oraz samego siebie. Trzeba znaleźć swój własny sposób na stres.
Na początku można spróbować metod relaksacyjnych, które opierają się na głębokich i powolnych oddechach oraz rozluźnieniu ciała. Bywa to jednak trudne, gdyż należy oczyścić głowę z problemów. Jeśli głębokie oddechy nie przynoszą efektów, można spróbować czegoś innego. Wszystko uzależnione jest od konkretnej osoby, jej osobowości, charakteru oraz od poziomu stresu, jego intensywności i częstości. Niektórym pomaga rozmowa z bliską osobą, możliwość wygadania się, wypłakania, wyrzucenie się z siebie wszystkich złych emocji, które się nagromadziły. Uzupełnione o zrozumienie i wsparcie ze strony słuchacza, może okazać się zbawienne. Innym pomaga natomiast ciepła kąpiel, wyjście na spacer, poświęcenie się hobby, sport. Spacer oraz wszelkiego rodzaju sporty są dobre dla Twojego organizmu. Dotleniony mózg będzie znacznie lepiej pracował, niż gdybyś spędził cały dzień w domu. Pomocą w trudnych dniach, chwilach jest także dla niektórych czekolada. Ma ona, choć nie dla każdego, właściwości lecznicze – jest swoistym poprawiaczem humoru – a dodatkowo może poprawiać sprawność mózgu.
Najlepiej wyrzucić siebie negatywne emocje, wyciszyć organizm, przywrócić mu równowagę. Matura, to oczywiście nie bzdura i warto się do niej dobrze przygotować, jednak stres na pewno nie będzie Ci w tym pomocny. Nie możesz zadręczać się, denerwować, bo to niczego nie ułatwi, a dodatkowo pogłębi negatywne nastawienie. Pamiętaj, pozytywne nastawienie to połowa sukcesu! Lepiej patrzeć na przyszłość w kolorowych barwach i mieć wizję sukcesu, gdyż to lepiej wpływa na samopoczucie i przekłada się na Twoje codzienne życie, osiągnięcia, rozwój oraz relacje z innymi ludźmi.
Sprawdź też szkolenia z zarządzania emocjami na www.eagle.edu.pl.